Kilka słów o mnie

Mieszkaniec Jeleniej Góry (od urodzenia).

Absolwent SP Nr 3, II LO,Politechniki Wrocławskiej i WSB.

Członek Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego i K'15.

Miejsce Pracy: JZO S.A.

Klub Radnych DRS

Podziel się z innymi

| |

Taniec św.Wita przy choince!

2012-12-21 00:00
Kilka dni temu w BWA odbyło się spotkanie w ramach cyklu Obserwatorium Karkonoskie, dotyczące potrzeb, możliwości i potencjału Jeleniej Góry. Ciekawa dyskusja poprzedzona kroniką filmową autorstwa Zbigniewa Dygdałowicza pokazująca retrospekcję ostatnich, samorządnych lat Jeleniej Góry. Najistotniejsze problemy, które uwypukliły się w mieście po tym czasie …to nie brak akwaparku, lotniska, brak pracy… to utrata tożsamości mieszkańców i dumy z „posiadania” Tego miejsca… to nad wyrost rozbudzone aspiracje przez bycie przez chwilę stolicą województwa.
Jelenia Góra przypomina mi głównego bohatera serialu „Daleko od szosy” (nomen omen mojego imiennika), cholernie zawziętego i ambitnego… ale kurdupla i to z niezłego zadupia.
O ile z problemem ambicji dajemy sobie radę, co widać np. w dużej (jak na wielkość miasta) sieci placówek oświatowych, kulturalnych, sportowych … indywidualne oczekiwania, mieszkańcy ukazują w licznych, czasem bardzo ostrych postach i komentarzach… to z budową dumy i tożsamości nie poradził sobie do tej pory nikt z dotychczasowych włodarzy.
Te „spełnione” ambicje niestety też nas, z roku na rok, kosztują coraz więcej… pieniędzy relatywnie ubywa …oczekiwania pozostają i cóż krzewimy swe dumne, lokalne aspiracje i utrzymujemy więcej szkół, więcej kultury, więcej sportu… i nawet nie zauważyliśmy, jakiej pauperyzacji uległy te dziedziny, w których trudno już choćby dostrzec promyczek spektakularnego sukcesu.
Z zadupiem geograficznym niestety sami sobie nie poradzimy …mimo licznych prób lobbingu, protestowania, czy desantu naszych przedstawicieli na samorząd województwa, sejm i rząd.
Jelenia Góra w przeszłości nigdy nie była metropolią kulturalną, naukową i gospodarczą, a jej chwilowe przebłyski wynikały z codziennej, żmudnej siły mieszkańców i niestety ograniczonego potencjału tego miejsca lub surrealistycznych decyzji politycznych.
Nie jest odkrywcze, że bez porządnej drogi do Wrocławia, Zgorzelca i Pragi żadnych spektakularnych fajerwerków w tym mieście nie będzie, nic nam tu z nieba nie spadnie. Zajmijmy się, więc codzienną mozolną pracą nad zmianą i kształtowaniem tego miejsca, przestańmy wierzyć w bajdy i bądźmy dumni z tych wielu rzeczy, które są w tym mieście fajne, a czasem niezwykłe … oczywiście wyprzedzam niektóre komentarze nie dotyczy to, tego złego i obłudnego PO!
Po długiej przerwie pokuszę się o komentarz ostatnich działań propagandowych moich adwersarzy szczególnie tych z Prawa… i ich ataków na decyzje podjęte przez Radę Miasta i Prezydenta. Myślę, że to granie na lękach i igranie strachem, a nie troską o codzienny byt mieszkańców. Myślę, że dużej mierze wynika to z tego KOMPLEKSU KURDUPLA … i to zarówno w znaczeniu lokalnym, jak i w tym większym wszechpolskim.
Być może projekt budżetu Jeleniej Góry na 2013 rok jest zachowawczy?... ale nie wiem, czy moi adwersarze zauważyli, że świat w ciągu ostatnich dwóch lat się zmienił… i nie trzeba podskakiwać nad okalające nas górki, by to zobaczyć. I trudno …choć wiem, że ONI potrafią to udowodnić, że na całym świecie odpowiada za PO.
Wszyscy czujemy, że nastąpi jakiś przełom i chyba byłoby głupotą wykonywać z budżetem, w tej chwili, jakieś ruchy św. Wita. Gdy wszyscy wokół ci mali i ci wielcy oszczędzają na potęgę.
Budżet zapewnia bieżące funkcjonowanie Miasta na poziomie zbliżonym do tegorocznego… nie powoduje zwolnień w oświacie i kulturze, pozostawia ochronę najuboższym i co istotne zapewnia rezerwę na pozyskanie resztówek z funduszy unijnych, czyli najtańszego pieniądza dostępnego na rynku (z czym może mieć problem większość samorządów).
Jak wszyscy wiemy, prezydent Zawiła nie jest jastrzębiem… ale takiego prezydenta wybrała większość wyborców… mając też do wyboru najlepszego … tfu! przepraszam … najlepszą z możliwych kandydatkę PiS i jeszcze parę osób o bardziej egzotycznych pomysłach na miasto. Być może ten prezydent za bardzo chce bronić budżetu poziomem opłat śmieciowych… i być może uchwalając takie stawki trafimy na moment do Księgi Guinessa … ale przypominam nikt przy zdrowych zmysłach nie wie jakie stawki w przetargu na odbiór odpadów zostaną ustalone i jakie jeszcze zmiany w nowej ustawie szykują nam w sejmie moi koledzy i koledzy kolegów z PIS, którzy także w pełni poparli tą kłopotliwą ustawę. Tym bardziej, że docierają już wieści, że RIPOKi ustalają stawki na przyjęcie odpadów na poziome 150-200% stawek tegorocznych.
Jak rzekł na sesji Prezydent stawki te… i cała uchwała nie jest „prawdą objawioną” i będzie jeszcze na pewno korygowana, niezwłocznie po mających nastąpić… wspomnianych już… zmianach ustawy i ustalonych stawkach przetargowych… spodziewam się, że zaproponowane ostateczne opłaty będą znacznie niższe i nie będą odbiegać od przeciętnych stawek w innych gminach o podobnej wielkości.
Odniosę się jeszcze do wprowadzonej nowej taryfy na komunikację miejską … jestem zadowolony, że było możliwe zaproponowanie kompromisu między kosztami i możliwościami, i zaproponowanie w niej stawek na następny rok, które należą do najniższych w Polsce i zapewnią poprawę w jakości obsługi i komfortu przejazdu… że wreszcie zaczną pojawiać się na naszych ulicach autobusy, których nie będziemy musieli się wstydzić.

http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,15595,podwyzki-cen-biletow-komunikacji-miejskiej.html

Zastanawiam się jakie czarne scenariusze, ekstremalne przeżycia, wykorzystają w walce o Państwa głosy moi koledzy z PiS. Czekam z tęsknotą na ich pozostałe rewolucyjne pomysły, jak choćby ten, by wykorzystywać ciepło z kremacji zwłok do ogrzewania żłobków i przedszkoli - stwierdzenie w tym tonie padło z ust jednego z radnych PiS podczas ostatniej sesji.

PS.
ŻYCZĘ PAŃSTWU WESOŁYCH ŚWIĄT! …I tego by nowy rok, który niewątpliwie będzie trudniejszy… oszczędził Wam dramatów i narodził nadzieję w sens życia TUTAJ!

Komentarze

MS @ 83.26.135.*

wysłany: 2012-12-21 14:53

Leszku? Od kiedy to pieniądze z UE są najtańszym pieniądzem na rynku? Przecież każde euro pozyskane z UE kosztuje :) Popatrz na Grecję Hiszpanię i Portugalię, tam już widać, ile :)

LW: Pytanie tylko na co jest wydawane? ...ale to chyba lepiej płacić za 1zł inwestycji kilkadziesiąt groszy niż np. 1.15zł?

i c.d.n. @ 159.205.54.*

wysłany: 2012-12-21 17:24

Co do utraty tożsamości i rozbudzonych aspiracji.
Pełna zgoda, że wiele problemów, w tym kryzys, powstaje bardziej w głowie człowieka, niż z realnych przesłanek. Ale oznacza to, że o dobre samopoczucie mieszkańca trzeba dbać. W ratuszu tego nie potrafią. Po jaki h..j prezydent pizgnął takimi stawkami za śmieci?!!!!!! Znudziła go robota i chce ludzi na maksa zdenerwować, żeby na referendum poszli? Przecież i tak przetargi i otoczenie gospodarcze ostatecznie ustalą cenę. Więc po co? Chce przy okazji PO rozwalić? Z tych nerw aż waszą ostatnią sesję obejrzałem. I to jest żenujące. Aktywnych 3 osoby na krzyż, dobrych pomysłów 1 na 100 potrzebnych! Teraz rozumiem, dlaczego nikt kilka lat temu nie potrafił doprowadzić do powstania miejskiego wysypiska na poziomie ścięgnowym, co dziś wystawia nas na pastwę losu. Po prostu brak wizji, myślenia i tego ostatniego - rozbudzonych aspiracji. Pełna torba braku aspiracji.
To prawda, że niektórzy z wizjami przesadzają, ale ich brak jest bardziej szkodliwy.
Co do budżetu.
Rozumiem, że przyjęta koncepcja jest taka, iż klasa pedagogiczna jest kupiona za 300 baniek (a i tak na was plują), za co zapłaci większość. Płacąc za śmieci płacisz na dzieci.
Co do wydawania pieniędzy unijnych.
Lepiej ich w ogóle nie brać niż wydawać na głupoty lub na coś, czego utrzymać pózniej nie będziemy w stanie. I tu nie będę się znęcał. Zostawię to innym, aczkolwiek nie odmówię sobie wytknięcia właśnie przerostu aspiracji w obwodnicy płd. , budowie za innych term cieplickich, szastaniu pieniędzmi na cysterskie tajemnice.
Co do ostatniej sesji.
Pracownicy urzędu i radca prawny wami manipulują. Na Pana pytanie dotyczące słusznie tego po co w deklaracji wpisywać stawkę za śmieci, skoro się zmieni i ludzie znowu będą musieli je wypełniać, odpowiedz pracownika um była nieprawdziwa. Zmiana stawki nie wywołuje konieczności ponownego wypełniania deklaracji. Po drugie. Wypowiedz P.Słomskiego oceniająca dyskusję w radzie z mojej strony skutkowałaby tym, że będąc przewodniczącym rady wyprosiłbym takiego pana ostatecznie. Po trzecie - radca, który dopuszcza do głosowania nad uchwałą niezgodną z prawem, to pełna żenada.
Jestem zszokowany jak Minister Rostowski. Nie wiedziałem, że na takim marnym poziomie funkcjonuje rada.
Teraz już coraz mniej rzeczy mnie dziwi. Na referendum będę za.

LW: Przerost ambicji ...pełna zgoda. Co do reszty ...chyba w dużym stopniu też. Pytanie, czy można to zmienić jednym chirurgicznym cięciem?

Miłosz Kamiński @ 78.10.107.*

wysłany: 2012-12-21 18:01

Pieniądze z Unii są świetne, a lepsze od nich bodaj tylko nieodziedziczone spadki, które czasem trafiają się gminie w nieoczekiwanym momencie, o ile oczywiście zawierają jakieś aktywa i pozostają wolne od roszczeń, co w dzisiejszych czasach zdarza się chyba tylko teoretycznie. Praktycznie więc pieniądze z Unii nie mają konkurencji. Ale pieniądze z Unii, które tak hołubimy, gdy zamieniają się w nowe pociągi, autostrady, elewacje, pracownie szkolne, koncerty i dopłaty dla rolników, nie są rozdawane bezwarunkowo! Ponosimy koszt uczestnictwa w klubie, z czego wynika konieczność dostosowania gospodarki odpadami do norm unijnych, co będzie niemało kosztować każdego właściciela nieruchomości. Głupio mieć pretensje do Marcina, Donalda czy Angeli, że płacić trzeba, bo decyzję podjęliśmy sami w referendum akcesyjnym. No chyba że ktoś uwierzył w umowę, na podstawie której dostaniemy przywileje bez zobowiązań, humanitarny dar bogatego świata dla ofiary historii. Cała Polska ma dziś z tym problem, co wynika zapewne z postrzegania świata przez pryzmat bieżącej emocji i przerostu oczekiwań wynikłego z możliwości porównywania. Powoli uczymy się Unii dobrodziejki. Chyba słusznie, że nie wychwalamy jej bałwochwalczo w pustych paradach, a dostrzegamy wreszcie biznesowy sens członkostwa.

trrr @ 83.27.192.*

wysłany: 2012-12-21 20:08

o czyżby Przewodniczący Klubu Radnych PO RP został zdyscyplinowany Po ostatnich mało POchlebnych dla Complexa i ekipy wyPOwiedziach????i teraz pieje peany na cześć Complexa i jego świty????

Marek Szopiński @ 31.63.213.*

wysłany: 2012-12-21 20:35

Drogi Leszku. Widzę , że nie widzisz problemów Jeleniej Góry i jej mieszkańców,chyba w niej nie mieszkasz.Parę faktów proszę. JG jest jednym z najdroższych miast regionu, a dzięki waszym działaniom zbliżamy się szybko do Wrocławia.Budżet JG nazywany stabilizacją dla mnie jest nie do przyjęcia , inwestycje w dziale kultura to bomba ,która za parę lat będzie kulą u nogi wszystkim mieszkańcom .Weż pod uwagę stare przysłowie z pustego to i Salomon nie naleje.

LW: O tym mówiłem... nasze ambicje nas kosztują za dużo... i zawsze mówiłem, że Jeleniej Góry nie stać na mierną kulturę, edukację i sport wyczynowy.

Bogusław Janczyński @ 83.26.210.*

wysłany: 2012-12-22 17:23

Pięknie Pan wszystko wyłuszczył, Panie Miłoszu. Lecz gdzie widzimy te pociągi? Chciałbym pojechać do Szklarskiej Poręby... Chciałbym dożyć SKM...Gdzie drogi do Jeleniej Góry? Czy sens Unii polega na ograniczaniu w zgodzie z budżetem, by wszystko zgadzało się z rozpiską z pominięciem potrzeb obywateli? Pamiętając czasy ****rza, gdy kolega się zastanawiał, czy dojechać do Łomnicy pociągiem, czy autobusem. Gdzie jest postęp? Czy nadal mamy się bałwochwalczo zgadzać z pozornym postępem? Czy, jak niektórzy twierdzą, przyzwyczajać się do drugiego RWPG? Rodzi się pytanie, czy człowiek dla systemu, czy też odwrotnie? Od początku lat 90 wmawia się nam, że będzie lepiej. Czy jest tak faktycznie? Czy mamy do czynienia z dążeniem do potrzeb Unii, nie człowieka? Fakt, człowiek musi sobie poradzić...

wyborca @ 31.11.163.*

wysłany: 2012-12-22 18:21

Panie radny jezeli jedynym sposobem na rzadzenie miastem są tylko podwyżki żadnego innego pomyslu nie ma. To takich "jastrzebi jak Zawiła jest wielu. A co do Pani Machałek to ona nie miala ochoty byc tu prezydentem to bylo widac.... brak slow w sejmiku duzo ludzi z PO z jeleniej g...ale proszę zerknac ile projektow przechodzi z jeleniej. wszystko bierze wroclaw smiechu warte tak walcza o jelenia...

maj @ 78.10.105.*

wysłany: 2012-12-24 03:06

"które należą do najniższych w Polsce" prosze o konkrety gdzie jest drozej? we wroclawiu ceny podobne ale nocny 3,20 a nie 5,80 i jeszcze bilety czasowe
"i zapewnią poprawę w jakości obsługi i komfortu przejazdu" rozumiem, ze po tej podwyzce zwiekszy sie komfort i jakosc obslugi
"że wreszcie zaczną pojawiać się na naszych ulicach autobusy, których nie będziemy musieli się wstydzić" - tzn po podwyzce beda nowe autobusy? jakies plany? przetargi?

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: