Kilka słów o mnie

Mieszkaniec Jeleniej Góry (od urodzenia).

Absolwent SP Nr 3, II LO,Politechniki Wrocławskiej i WSB.

Członek Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego i K'15.

Miejsce Pracy: JZO S.A.

Klub Radnych DRS

Podziel się z innymi

| |

Syndrom AMBITNEGO KURDUPLA

2013-01-07 20:51
Serdecznie Państwa witam po przerwie świąteczno-chorobowej! Jako jeden z ostatnich wypowiem się nt. debaty młodzieży z prezydentem Marcinem. …na początek – Pawle! Gratulacje za organizację spotkania, wiemy ile wysiłku i sił na obronę swoich pomysłów poświęciliście w tym czasie!
Z uwagą śledziłem głosy dochodzące z jg24 na tematy tam poruszane… wylano nam morze, a niektórzy skaczą na płyciźnie nad małymi falami przypływu, niektórzy znalezionym kijkiem bawią się w mętnej pianie wyrzuconej na piach. Ja spróbuję wejść głębiej ...zanurzę kostki, a być może uda mi się zamoczyć łydki lub kolana.
Co mnie uderzyło podczas tej debaty (oprócz leżącego marketingu społecznego!) … dwie sprawy obrazujące nasz kompleks ambitnego kurdupla… pierwsza to, że w Jeleniej jest źle, bardzo źle …tragicznie i w pozostałych miastach jest piękniej, cudowniej i bardziej kolorowo… i trzeba się stąd wyprowadzać i uciekać! …a najlepiej do takich mieścinek jak Wrocław, Poznań… lub ten no prowincjonalny Londyn. Jakoś nikt nie chciał uciekać do Sieradza, Ciechanowa …czy pobliskich Legnicy i Wałbrzycha. A co! Grunt to ambicje!
Drugi ważny problem …to czym swoje ambicje mogą zaspokoić osoby, które tu pozostaną! Jednomyślnie stwierdzono, że nie są to, niektóre bardzo prowincjonalne placówki kultury…osiągające WIELKIE powiatowe „sukcesy” :-( …które kosztują nas spore miliony! My mieszkańcy powinniśmy sobie w końcu odpowiedzieć, czy nie lepiej wydać te kilka milionów na dwie przyzwoite drużyny pierwszoligowe, może powinniśmy sfinansować też zespół w II-III lidze piłki kopanej …może jeszcze starczy nam na kilku zawodników w dyscyplinach indywidualnych… na pewno o Jelenie Górze będzie wówczas głośniej… a już na pewno my będziemy bardziej dumni! I dwa razy w tygodniu, prawie wszyscy, będziemy spotykać się na hali lub stadionie… by potem zalać okoliczne puby i piwiarnie!
W aspekcie mojej ostatniej fejsowej dyskusji nt. poziomu oświaty w mieście ...stwierdzam, że być może, nie jest ona atrakcyjna dla ludzi z zewnątrz …ale świetnie przygotowuje do startu w szeroki świat, pozwala zmierzyć się z nim z arogancją i wewnętrzną siłą tego tkwiącego wewnątrz nas kurdupla! …

Komentarze

DUCH GÓR @ 92.234.95.*

wysłany: 2013-01-07 22:04

wiesz jako jedyny potrafisz odpowiadać z tego syndromu i przyznać się że nie jest dobrze!.ale od niepamiętnych czasów macie władze co może tyle zrobić dobrego i niewiele z tego wynika,wiem że nie jest to proste i łatwe bo bacznie się temu przyglądam.Pozdrawiam

Pytanko @ 78.8.47.*

wysłany: 2013-01-07 22:10

A na co Pan chorował? Pytam, bo mowa o chorobie w pierwszym akapicie.

A co do reszty: mnie żyje się bardzo, ale to BARDZO źle. W ciągu ostatnich dwóch lat straciłem pracę w 2 miejscach. Nie ze względu na to, że zostałem zwolniony, ale firmy się wywróciły i wszyscy potracili stanowiska (byłem tylko szeregowym pracownikiem). Walczę, jeszcze kombinuję, ale jest mi naprawdę ciężko.

i c.d.n. @ 159.205.108.*

wysłany: 2013-01-07 23:08

Oczywiście JG nie jest szczególnie ani lepsza ani gorsza od podobnych Gmin w Polsce, więc proszę nie szukać kretynów, którzy mają wyprowadzać się z jednego niedomagającego organizmu do innego równie niedorozwiniętego. I nie ma czym się chwalić. Choć znalazłbym kilka powodów, żeby mieszkać np. w Karpaczu, a nie w JG.

Mieszkańcy każdego miasta wybierając prezesa spółki, której są udziałowcami, ustanowionej z mocy prawa i nazwanej Gminą, mają prawo żądać od niego umiejętnego zarządzania powierzonym mu majątkiem i pomnażania jego wartości. Jeśli on i wpierająca go rada nie mają ambicji nawet kur****, to w geście honorowym powinni przeprosić ludzi, którzy im zaufali i oddać sprawy innym. Ja wolę jednak Dawida. Nie trudno być Goliatem i lać wszystkich wokół.

Nie jest zadaniem Gminy, tak jak to się wydaje wielkiemu Dutkiewiczowi, utrzymywanie klubów pierwszoligowych i redystrybucja środków publicznych do kieszeni wąskiej grupy społecznej, bez odpowiednio dużego efektu zwrotnego. Gmina ma wspierać w miarę swoich możliwości możliwie szerokie grupy społeczne skupione wokół użytecznych i pożytecznych działań! Tutaj o wiele ważniejsze byłoby zorganizowanie np. 12-tu dzielnicowych klubów trampkarzy z miejską ligą młodzieżową, niż wydawanie setek tysięcy na M.Włoszczowską, która jezdzi samochodem z napisem "Kocham Lubin"! :) Nie znam sponsora, który tolerowałby takie praktyki. Ale JG ma - nie ma - no jest inna - przez co lepsza.

JG jest za biedna, aby przebić się do świadomości Polaków pojedynczymi sporadycznymi sukcesami sportowymi. To może być dodatek. Ja oczekuję od władzy miasta pomysłów nietuzinkowych, wcale nie na miarę budowy Dysnaylandu, np. likwidację we wszystkich szkołach i instytucjach miejskich administracji i powierzenie wszystkich spraw techniczno-zaopatrzeniowo-porządkowych jednemu wydziałowi UM. Nauczyciele mają uczyć, a nie żebrać od rodziców na kredę, czy papier ksero, a dyrektor swoją głową ma odpowiadać za poziom kształcenia, a nie za szafki na ubrania. Taki przewrót wart jest żółtego paska.

Szkół zatem nie da się w nieskończoność likwidować, bo JG jest za długa, żeby było to możliwe, więc trzeba racjonalizować wydatki, ograniczać personel, stawiać cele jak w korporacjach i zyskując markę, ściągać dzieciaki z okolicznych gmin, uzyskując w ten sposób dochód. Trzeba takie ambicje mieć - nawet jeśli one są kur****wskie.

I można by mnożyć. Ale możni słuchają nie po to, żeby usłyszeć, słuchają po to, żeby ciemny lud myślał, że ktoś ich słucha.

Zzz... @ 78.10.100.*

wysłany: 2013-01-07 23:16

Nikt nie chce do Legnicy albo do Wałbrzycha? Po co uciekać do Wałbrzycha, to za blisko, tam się po prostu dojeżdża do pracy do galerii, do kina tak jak to robią ludzie z np. Kamiennej Góry, etc. Legnica? Chłopie, widać dawno tam nie byłeś. Zobacz jak wygląda tam życie po godz. 18stej. Jest. U nas są tylko zombie koło cerkiewki.

Paweł Kucharski @ 78.10.102.*

wysłany: 2013-01-07 23:33

Szanowny Panie Radny, moje gratulacje z racji uzdrowienia.
Mam wrażenie, że winę tu ponoszą władze, które nie są w stanie rozstać się z wizją skansenowo zaściankowej teraźniejszości JG równocześnie melancholijnie spoglądając na wojewódzką przeszłość. "To se nie wrati!
Czemu nie można tu - czy to w pustostanach Galerii Grodzkiej, czy Pijarskiej, czy wzdłuż 1-ego Maja wprowadzić paru prawdziwych butików, tych markowych (ich nazwy znamy wszyscy), tych przyciągających innego klienta, innej gastronomii, klubów, muzyki, dyskoteki, wiedeńskiej kawiarni, prawdziwego kina, sceny kabaretowej w pustawym teatrze lub w JCK, ożywienia BWA, kręgielni, bilardów, stołów ping-pongowych, torów bullowych, itp. Może Radni podejmą takie tematy? Może zaproponują władzom zmianę poziomu "eventów" w rodzaju "Wyprodukowano pod Śnieżką" czy Turtec, czy zorganizowanie prawdziwego targu adwentowego i zamiast ogranych teatrów ulicznych wprowadzić np. orkiestry uliczne. Pomysłów moc, tylko trzeba inicjatywy, pomysłów i chęci.
Oczywiście nowe jest trudniejsze i wymaga innego myślenia, ale jest absolutnie niezbędne dla ratowania JG.
Tyle.
Pozdrawiam

Marcin Kaflik @ 164.127.138.*

wysłany: 2013-01-08 09:31

No widzi Pan - jeśli nie uda się pomalutku zreformować Jeleniej Góry - z żoną myślimy właśnie o Legnicy. Jelenia Góra odpowiednio zarządzana może być świetnym miastem - z rewelacyjnym zapleczem sportowo-rekreacyjnym, bogatą ofertą kulturalną, medyczno-uzdrowiskową oraz świetnie rozwiniętym sektorem usług - ale źle rządzona i fatalnie skomunikowana jest nie do przyjęcia dla osób aspirujących do średniej europejskiej. POd obecnymi rządami Jelenia Góra pozostaje miastem gdzie jazda pod wpływem alkoholu nie powoduje zbyt przykrych konsekwencji, gdzie majątek miasta jest systematycznie niszczony i rozkradany, gdzie spółki miejskie przechowują miernych i niewiernych członków aparatu partyjnego. Kur**** to wy - niereformowalni piewcy obiektywnych trudności.

Error @ 78.10.109.*

wysłany: 2013-01-08 10:34

Ale wypociny... Życzę szybkiego powrotu do zdrowia

jo @ 83.21.181.*

wysłany: 2013-01-08 12:44

Mieszkańcy Sieradza, Ciechanowa, Legnicy czy Wałbrzycha gotowi się obrazić. Legnica to akurat nietrafiony przykład. Z tymi drużynami to cynizm, a "my mieszkańcy" głosowaliśmy na Ciebie- tzn. jak którzy- po to, żeby przeczytać te słowa. W kwestii oświaty to rozumiem, że jel. szkoły, które kończyłeś, pozwoliły Ci zmierzyć się z całym złem tego swiata. Aha, jako człowieka słusznego wzrostu syndrom kur**** Ciebie nie dotyczy.

Obywatel_ @ 83.4.71.*

wysłany: 2013-01-08 14:09

Popieram w całej rozciągłości. Młodzi niestety nie widzą pozytywnych aspektów naszego miasta i możliwości rozwoju, usłyszeli co nieco od starszych kolegów o pracy w "Dräxlmaier" "Plastikach" czy innych "Biedronkach" ale tych zakładach Jelenia Góra się nie kończy a nawet w nich można się rozwinąć jak w każdym zawodzie gdy tego ktoś chce.

Młodzi po prostu nie umieją mierzyć na miarę swoich możliwości i chcą by ich życie przypominało te beztroskie z zagranicznych serialów ale niestety rzeczywistość jest odmiennie inna nawet w takim Wrocławiu, Poznaniu i Londynie też życie nie jest takie jak z opowiadań znajomych i trzeba walczyć z przeciwnościami losu by nie skończyć jako bezdomny na ulicy.

Robert_Goduszyn @ 212.160.172.*

wysłany: 2013-01-08 14:17

Leszek, a tam od razu ambitny kur****!? Równajmy do lepszych, bierzmy przykład z małych np. Uniejów - też niestety nam nie idzie dogonienie! Może Leszno, inwestycje drogowe i estetyka miasta, pływalnie, stadion, o przepraszam to też mniejsze miasto od naszego. Zawsze pytam swoje dzieci, które tłumaczą że dostały złą ocenę i mówią że Janek, Bartek i Olek też dostali pałę, kto dostał 5 i 6? A kilku było! Więc równajmy do lepszych nie koniecznie większych!

Oooo,on @ 77.114.120.*

wysłany: 2013-01-08 18:20

Niech się wasc schowa ,będzie czysciej w miescie,taniej i spokojniej.

0000 @ 77.114.120.*

wysłany: 2013-01-08 18:41

Dlaczego usuwacie wpisy,przeciez to jest WÓDZ KARKONOSZY,taki ci ón mądry, taki slicny i najlepiej wie wszystko na każdy temat.Pod jego przywództwem tak pięknie zawija się miasto.WODZU JESTES OLBRZYM.

Ramolek @ 78.88.141.*

wysłany: 2013-01-09 10:51

Szanowny Panie Przewodniczący, ten blog to ściema podobna w treści do bloga konkurenta z PISu. Nic Pan nie wyjaśnia i tylko prowokuje takich jak Oooo. Wydaje mi się, że niektóry wpisy internautów musi Pan kasować bo przebijają bełkotem Pański bełkot . Może być tak, że będzie się Pan wstydził za to że był Pan politykiem i był w drużynie która prowadziła nasze miasto do ruiny, ale oczywiście może Pan dojść do wniosku, że zebrane konfitury były warte opluwania. Cóż są różni ludzie.

Golo @ 95.40.200.*

wysłany: 2013-01-13 10:42

Usuwacie wpisy które Go nie popieraja.Ten człek to kłamca ,bałamut i karierowicz,prosze byc na sesjach rady,to zobaczycie kogo i co on reprezentuje.

Shantahram @ 78.8.34.*

wysłany: 2013-01-13 11:13

Jak jest na rynku konkurencja (partyjna) to jest dobrze.
A z Pis i PO to trochę tak jak z przysłowiową karawaną tj. "pies wyje, a karawana dalej maszeruje".
A radni no cóż wylewają swoje żale.

Shantahram @ 78.8.34.*

wysłany: 2013-01-13 13:17

BO nie lubi konstruktywnej krytyki, dlatego usuwane są wpisy.

LW: Nie są byłem... troszkę zajęty!

cześć wujek @ 83.26.184.*

wysłany: 2013-01-25 23:28

Jeśli mowa o sporcie i tworzeniu nie tylko dla wyniku ale również dla wychowania odsyłam do wywiadu z Panem Leszkiem Oleksym w jg24 to tłumaczy stosunek UM do sportu. Szansę na promocję miasta mieliśmy w czasach Spartakusa w II i I lidze, niewykorzystaną a ogon się ciągnie. Zapomniałem, wtedy prezes nazywała się Bierut...

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: